Procedury bezpieczeństwa
Procedury bezpieczeństwa w Zespole Szkół w Strzelcach Krajeńskich
w związku z pandemią COVID-19
nauczanie stacjonarne, zdalne i hybrydowe
rok szkolny 2021/2022
Podstawa prawna:
-
Rozporządzenie MEiN z dnia 28 maja 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 ( Dz.U. 2021, poz. 982)
-
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082.);
-
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69 z póź. zm);
§ 1
Obowiązki dyrektora
-
Dyrektor ustala i dostosowuje procedury obowiązujące w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii COVID-19.
-
Współpracuje z organem prowadzącym w celu zapewnienia odpowiednich środków do dezynfekcji oraz ochrony osobistej.
-
Organizuje pracę personelu pedagogicznego i niepedagogicznego na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii COVID-19.
-
Ustala plan zajęć dla uczniów przy współpracy z nauczycielami.
-
Przekazuje rodzicom niezbędne informacje.
-
Zapewnia pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania ucznia lub pracownika – gabinet nr 17.
-
Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników (rękawiczki, maseczki, fartuchy) oraz środki higieniczne do dezynfekcji rąk i powierzchni.
-
Odpowiada za to, aby w szkole w wyznaczonych miejscach były dostępne dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk, a w pomieszczeniach sanitarnych mydła antybakteryjne oraz stosowne instrukcje.
§ 2
Obowiązki nauczycieli
-
Nauczanie stacjonarne:
-
Pracują wg ustalonego harmonogramu, realizując zajęcia w szkole.
-
Na terenie szkoły używają osłony ust i nosa oraz informują uczniów o konieczności stosowania tego rozwiązania w sposób dostosowany do ich możliwości psychofizycznych na korytarzach, w toaletach, sekretariacie, bibliotece i kawiarence.
-
Wyjaśniają uczniom zasady obowiązujące w szkole ze zwróceniem szczególnej uwagi na przestrzeganie zasad higieny w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem.
-
Dbają, aby podczas zajęć ograniczyć sytuacje sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
-
Zachowują wobec pracowników szkoły oraz uczniów dystans wynoszący co najmniej 1,5 metra. W miarę możliwości usadzają uczniów w ławkach z zachowaniem dystansu.
-
Dbają o higienę rąk – często myją ręce mydłem lub środkiem dezynfekującym, szczególnie przed i po kontakcie z młodzieżą.
-
W czasie przerw dbają o wietrzenie gabinetów. Podczas lekcji informatyki klawiatury zabezpiecza się folią i zdejmuje po zakończeniu pracy z komputerem przez ucznia. Po zakończeniu zajęć klawiatury dezynfekują pracownicy obsługi.
-
W czasie zajęć wychowania fizycznego należy unikać ćwiczeń, które przewidują kontakt bezpośredni, ograniczyć gry zespołowe. Zalecane jest jak najczęstsze przebywanie na świeżym powietrzu.
-
W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem (duszności, kaszel, gorączka) nauczyciel pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły oraz odpowiednie służby medyczne.
-
Nauczanie zdalne lub hybrydowe:
W przypadku wystąpienia zakażenia wirusem Covid-19 decyzje o całkowitym lub częściowym zamknięciu placówki, czyli o przejściu na nauczanie hybrydowe lub zdalne podejmuje dyrektor szkoły lub osoba przez niego upoważniona w porozumieniu z organem prowadzącym i po uzyskaniu pozytywnej opinii powiatowego inspektora sanitarnego. Powyższe skutkuje przejściem szkoły w tryb pracy zdalny lub hybrydowy, czyli nauczanie z wykorzystaniem metod kształcenia na odległość.
Nauczyciele:
-
Realizują zajęcia według ustalonego planu, w godzinach pracy szkoły.
-
Mogą realizować nauczanie zdalne będąc w szkole lub za zgodą dyrektora w domu.
-
Oceniają zgodnie z ustalonym na ten czas przedmiotowym systemem oceniania.
-
Prowadzą zajęcia przy pomocy platformy GSuite oraz dziennika Librus.
-
Mają obowiązek wpisać temat i sprawdzić obecność.
-
Powinni stosować zróżnicowane metody pracy z uczniem.
-
W porozumieniu z pedagogiem udzielają pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
§ 3
Obowiązki pracowników administracji i obsługi
-
Ograniczają kontakt z uczniami oraz nauczycielami – w sekretariacie może przebywać tylko jedna osoba, wyposażona w środki ochrony osobistej.
-
Pracują w rękawiczkach i dbają o higienę rąk – często myją je mydłem lub środkiem dezynfekującym, nie dotykają okolicy twarzy, ust, nosa i oczu.
-
Pracownicy wykonujący prace porządkowe wietrzą pomieszczenie, w którym pracują oraz pomieszczenia, w których przebywają uczniowie.
-
Powierzchnie dotykowe, w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze, blaty do spożywania posiłków i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury) regularnie dezynfekują środkiem dezynfekującym lub wodą z detergentem. Izolują oraz dezynfekują używany sprzęt sportowy.
-
Wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, ciągi komunikacyjne regularnie i starannie sprzątają z użyciem środków czystości.
-
Po kilku zajęciach w klasie dezynfekują podłogę oraz blaty i krzesła.
-
Przeprowadzając dezynfekcję pomieszczeń szkolnych, pracownicy ściśle przestrzegają zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji, m.in ściśle przestrzegają czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
-
W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły oraz odpowiednie służby medyczne.
§ 4
Uczniowie
I. nauczanie stacjonarne:
1. Uczeń uczestniczy w zajęciach prowadzonych w formie stacjonarnej. Jest zobowiązany nosić maseczkę lub przyłbicę podczas przerw, na korytarzach, w toaletach, kawiarence, sekretariacie, bibliotece.
2. Uczeń do szkoły zabiera własny zestaw podręczników i przyborów. W szkole nie będzie możliwości pożyczania ich od innych uczniów.
3. Przed wejściem do szkoły obowiązkowo dezynfekuje ręce, a jeżeli ma przeciwwskazania zdrowotne do stosowania środków do dezynfekcji natychmiast myje ręce.
4. Bezwzględnie należy stosować zasady higieny: często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na powitanie, zachowywać dystans, a także unikać dotykania oczu, nosa i ust.
5. Należy zwracać uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania oraz w stosowny sposób zwracać uwagę innym w tym zakresie.
6. Należy unikać większych skupisk uczniów, zachować dystans przebywając na korytarzu, w toalecie, innych pomieszczeniach wspólnych oraz na terenie szkoły
II. Nauczanie zdalne i hybrydowe:
-
W czasie nauczania zdalnego uczniowie przebywają poza szkołą.
-
Każdy uczeń pracuje wg ustalonego planu i musi być obecny oraz mieć włączoną kamerkę podczas realizacji lekcji zdalnej.
-
Ocenianie odbywa się wg ustalonego przedmiotowego systemu oceniania.
-
Uczniowie mają obowiązek uczestniczenia w zajęciach przez platformę GSuite.
-
W razie problemów technicznych , związanych z niemożnością zalogowania na platformę, zgłaszają powyższe nauczycielowi informatyki.
§ 5
Organizacja pracy biblioteki
1. „Regulamin biblioteki” stosuje się odpowiednio do niniejszych „Procedur bezpieczeństwa w Zespole Szkół w Strzelcach Krajeńskich w związku z pandemią COVID - 19”.
2. W bibliotece może znajdować się jednocześnie nie więcej niż trzy osoby, wyposażone w maseczkę . Osoby te zobowiązane są zachować dystans 1,5 metra od siebie i bibliotekarza.
3.Bibliotekarz wydaje czytelnikom zamówione książki. Czytelnicy nie mogą samodzielnie brać niczego z półek.
4.Bibliotekarz odbiera przyniesione książki i umieszcza je w koszu na zwroty.
5.Przyniesione książki poddane będą 3- dniowej kwarantannie.
6.Po upływie kwarantanny nauczyciel – bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych książek i dokonuje zwrotu na indywidualnych kontach czytelników.
7.Użytkownik odpowiada materialnie za zagubione lub zniszczone zbiory do wysokości ceny rynkowej w ten sposób, że ma obowiązek odkupienia takiej samej książki lub po uzgodnieniu z bibliotekarzem obowiązek zakupu innej książki o tej samej wartości i tematyce.
8.Nauczyciel - bibliotekarz podczas wykonywania swoich obowiązków nosi maseczkę oraz rękawiczki ochronne i zachowuje bezpieczną 1,5 metrową odległość od innych osób.
9.Pomieszczenie biblioteki wietrzy się regularnie co godzinę.
10. Powierzchnie dotykowe: klawiatury, monitory, blaty, myszki, włączniki świateł, klamki dezynfekuje się po zakończonym dniu pracy
§ 6
Pedagog szkolny
-
Udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej w porozumieniu z wychowawcami.
-
Pracuje stacjonarnie lub w razie potrzeby zdalnie, udzielając porad, konsultacji oraz wsparcia pedagogicznego.
-
Organizuje pomoc dla uczniów i rodziców.
§ 7
Kuchnia i stołówka
-
Zapewnienie bezpieczeństwa pracowników przygotowujących i wydających posiłki.
-
Pracownicy restrykcyjnie przestrzegają zasad higieny, dobrych praktyk higienicznych, utrzymują wysoki stopień higieny osobistej, w tym dbają o odpowiednią, czystą i w razie potrzeby ochronną odzież.
-
Pracownicy zachowują odległość między stanowiskami pracy co najmniej 1,5m chyba, że jest to niemożliwe stosują środki ochrony osobistej.
-
Pracownicy przygotowujący posiłki przebywają tylko na teranie bloku żywieniowego
-
Przestrzegają warunków wymaganych przepisami prawa, dotyczącymi funkcjonowania zbiorowego żywienia.
-
Stosują środki higieny osobistej, tj.: fartuchy, rękawiczki, maseczki.
-
Utrzymują wysoką higienę mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców (mycie naczyń i sztućców w zmywarce z dodatkiem detergentu w temp. min 60o C. ).
-
Po zakończonej pracy gruntownie dezynfekują powierzchnie, sprzęty i pomieszczenia zaplecza kuchennego, zmywalni i obieralni.
-
Intendent dba o czystość magazynu spożywczego. Wydaje towar kucharce wystawiając przed magazyn.
-
Intendent dba o higieniczny odbiór towaru od dostawców.
-
-
Zapewnienie bezpieczeństwa uczniów spożywających posiłki w stołówce szkolnej i osób odbierających posiłki na zewnątrz.
-
Przed wejściem do bloku żywieniowego znajduje się płyn do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu (min. 60%).
-
Uczniowie podchodzą do okienka pojedynczo i bez kontaktu z pracownikami kuchni odbierają z okienka przygotowane posiłki.
-
Po zakończonym posiłku uczniowie odstawiają naczynia w okienku- zwrot naczyń.
-
Przy każdym stoliku może konsumować 2 osoby siedząc po przeciwnych stronach stołu. Na stołówce może spożywać posiłki max 20 osób. Wprowadza się zmianowe wydawanie posiłków.
-
Po każdej grupie czyszczone i dezynfekowane są blaty stołów, poręczy krzeseł oraz wietrzy się jadalnię.
-
§ 8
Zasady postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia
1. Uczeń, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem (duszności, kaszel, gorączkę) bezzwłocznie zostanie odizolowany przez pracownika wyposażonego w maskę i rękawiczki.
2. Pracownik pozostaje z uczniem, utrzymując min. 2 m odległości.
3. Nauczyciel zawiadamia dyrektora szkoły o zaistniałej sytuacji.
4. Dyrektor lub pracownik wskazany przez dyrektora bezzwłocznie zawiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji, jeżeli uczeń jest niepełnoletni.
5. W razie złego stanu zdrowia ucznia, dyrektor zawiadamia stację sanitarno – epidemiologiczną lub dzwoni pod numer 112.
6. Pracownicy szkoły, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno – epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
7. Pracownik, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączkę):
1) zgłasza fakt dyrektorowi i bezzwłocznie udaje się do wyznaczonego pomieszczenia – gabinet nr 17.
2) szkoła wstrzymuje przyjmowanie uczniów, powiadamia właściwą miejscową powiatową stację sanitarno – epidemiologiczną i stosuje się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń;
3) obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.);
4) rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w miejscach, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
§ 9
Rodzice i interesanci
-
Wszystkie osoby wchodzące na teren placówki muszą zdezynfekować ręce.
-
Rodzice/opiekunowie oraz interesanci muszą być wyposażeni w maseczkę zakrywającą nos i usta.
-
Wszystkie osoby przebywające w szkole regularnie myją ręce wodą z mydłem.
-