• I Zjazd Absolwentów

• 23 kwietnia 1994 r.
          I Zjazd Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego
          w Strzelcach Krajeńskich

Pomysł zorganizowania zjazdu zrodził się w toku dyskusji nad uroczystością upamiętniającą trzydziestą rocznicę istnienia liceum. 12 października 1993 roku zaakceptowano wybór patrona szkoły i powołano Komitet Organizacyjny Obchodów XXX – lecia Liceum Ogólnokształcącego w Strzelcach Krajeńskich. Wówczas też zapadła decyzja, aby trzydziestą rocznicę powstania liceum połączyć z uroczystością nadania szkole imienia i pierwszym zjazdem absolwentów.

I Zjazd Absolwentów był ważnym wydarzeniem w życiu szkoły. Spotkanie upłynęło w bardzo serdecznej atmosferze, było okazją do wspomnień i wzruszeń. „Dopisali” absolwenci, jak również zaproszeni goście – przedstawiciele władz ministerialnych, kuratoryjnych, samorządowych, dyrektorzy wszystkich strzeleckich szkół z delegacjami młodzieży. Najbardziej uroczysty moment: nadanie szkole imienia Macieja Rataja, odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz akt nadania sztandaru. A potem? A potem opanował wszystkich nastrój wspomnień. Był program artystyczny, kameralne spotkania w klasach z wychowawcami, oglądanie zdjęć, pamiątek, kronik szkolnych i wreszcie wspaniały Bal Absolwenta.

I Zjazd dał początek nowej szkolnej tradycji  - organizowaniu takich „wspomnieniowych” spotkań co pięć lat.